Platba kartou přes internet je pro mnoho lidí stále velkým strašákem. Není divu, napříč e-shopy občas čekají různé nástrahy. Při dodržení základních bezpečnostních pravidel se však není čeho obávat. Čemu bys měl při placení online věnovat pozornost?
Bezpečnost na internetu se v uplynulých letech dostala na seznam nejdiskutovanějších témat, zejména v souvislosti s placením. S inovativními metodami internetových krádeží a podvodů naštěstí přibývají také možnosti zabezpečení. Pokud chceš mít klid na duši, tak je využívej na maximum.
Povolení internetových plateb
Než začneš provádět jakékoliv nákupy online, je třeba ve tvém bankovnictví placení přes internet povolit. Bez tohoto kroku budou všechny platby automaticky zamítnuty.
Bezpečný limit je základ
Pokud si na platební kartě nastavíš limit (například denní nebo týdenní), máš jistotu, že z tvého účtu v daném časovém období nikdo nestrhne víc peněz, než je určená částka. Ideální je limit v rozmezí 1000-2000 Kč.
Jakou to má výhodu z hlediska bezpečnosti? Pokud by ses nedejbůh stal obětí podvodu při nakupování na internetu, přijdeš maximálně o peníze do výše tvého limitu.
Limit si v internetovém bankovnictví můžeš (s výjimkou některých bank) kdykoliv navýšit, což se hodí zejména v případě, kdy plánuješ dělat větší nákupy.
Důvěryhodný e-shop
S bezpečným placením souvisí i úroveň a věrohodnost e-shopu, na kterém nakupuješ.
Najdi si na daný internetový obchod co nejvíce recenzí od předchozích zákazníků. Často hodně napoví i vzhled webu. Dále koukni, zda prodejce na stránkách uvádí kontakt s adresou a jestli jsou k dispozici obchodní a reklamační podmínky. Pokud něco z toho chybí, měl bys dobře zvážit, jestli u takového obchodníka nakupovat.
Některé rizikové e-shopy najdeš také na stránkách České obchodní inspekce.
Obchody s 3D secure jako jistota
Už jsi slyšel o 3D secure? Pokud ne, tak se s touto službou co nejdřív seznam.
Jde o způsob placení na internetu, který poskytuje nejvyšší možnou ochranu, a to pro všechny typy karet. Při každé transkaci obdržíš na mobil potvrzovací SMS s kódem, který následně zadáš do formuláře. Tím pádem máš jistotu, že bez ověření přes tvůj telefon nikdo platbu neprovede.
E-shopy používající 3D secure preferuj, budeš pak mít klid na duši. Navíc nemusíš řešit žádné složitosti, každá platba se na 3D secure přesměruje automaticky.
Mrkni na SSL certifikát
Abys zjistil, že jsi na bezpečném webu, zkontroluj symbol zeleného zámku na začátku adresního řádku (levý horní roh obrazovky).
Pokud zelený zámek svítí, máš jistotu, že je na webu tzv. SSL certifikát. Ten svědčí o tom, že doména patří dané stránce (doména a adresa jsou shodné) a že nejde o podvodný web třetí strany.
Proto také kontroluj, zda je v adresním řádku správný název domény.
Nikomu nesděluj číslo karty
Sdělovat jiným osobám číslo platební karty, datum její platnosti nebo dokonec PIN, je cestou do pekel.
Údaje z karty zadávej jen a pouze při samotné platbě v prohlížeči, nikam jinam je nepiš. Tyto citlivé informace nepředávej ani kamarádům, protože nikdy nevíš, do jakých rukou se mohou dostat. Stejně tak si dávej pozor na své osobní údaje, jako je například rodné číslo.
Používej antivirové programy
Zásada číslo jedna pro jakoukoliv činnost v online prostředí, kterou se u internetových plateb hodí zmínit. Protože opakování je matka moudrosti a bezpečnosti není nikdy dost.
Na svém počítači i mobilu bys měl mít nainstalovaný spolehlivý antivirový program, který tě ochrání před největšími hrozbami. Většina placených i volně dostupných antiviráků umí drtivou většinu útoků zastavit levou zadní, takže díky nim výrazně eliminuješ riziko při placení.