Rizika sociálních sítí

18/06/2019
Délka čtení: 4 minuty

Sociální sítě nejsou bezpečným místem, jakým se mohou na první pohled zdát. Číhá na nich velká spousta lidí, kteří nemají dobré úmysly. Tito hanebníci jen čekají na to, až vás budou moci podvést nebo zneužít. Přečtěte si největší rizika sociálních sítí.

 

1. Pozor na to, co zveřejňujete

To, co dáte na internet i sociální sítě, z nich už nikdy nezmizí. Tak si dobře rozmyslete, jestli je vhodné zveřejnit zrovna to, co chcete zveřejnit. Internet má neomezenou paměť a neodpouští.

2. Nesdílejte fotografie svých dětí

Jasně, všechny děti jsou roztomilé. Tím spíš, když jsou od hlavy k patě pokydané špagetami. Zatímco pro vás a vaše přátele je to roztomile srandovní fotka, váš potomek to za pár let může vnímat jinak. Tím spíš, když na fotku narazí jeho spolužáci. Na sociální sítě pak rozhodně nepatří nejen nahaté děti, ale i jakákoliv fotka, kde se děti nacházejí v choulostivých pozicích. Nikdy nevíte, kdo vaše dítě může na internetu najít. A asi žádný rodič nechce, aby se jeho dítě dostalo do databáze pedofilů.

3. Dbejte na své soukromí

Zkontrolujte si svůj profil. Opravdu jsou vaše příspěvky určené jen pro vaše přátele? Nebo prozrazujete informace o sobě celému internetu? Například na Facebooku to poznáte jednoduše u každého příspěvku. Je vedle času obrázek zeměkoule? Pak je tento obrázek veřejný. Změnit soukromí můžete u každého příspěvku kliknutím na tento symbol nebo hromadně v nastavení Facebooku.

4. Mějte pod kontrolou svůj účet

Některé sociální sítě nabízí možnost dvoufázového ověření. Znát to můžete třeba ze svého internetového bankovnictví. To znamená, že po přihlášení vám přijde na váš telefon (nebo do speciální aplikace) sms s kódem pro potvrzení přihlášení. Bez tohoto potvrzení se do vašeho účtu nikdo nedostane, i když zná heslo. To vám pomůže mít pod kontrolou váš účet, aby se na něj nedostal nikdo nepovolaný.

5. Nepřidávejte si osoby, které neznáte

Znáte to, požádá vás o přátelství prvotřídní kočička, která si s vámi chce povídat. Kdo by neodolal, že? Tady se hodí zbystřit a nepřidávat si do přátel osoby, které neznáte. Takový účet je s největší pravděpodobností falešný a chce z vás buď vytáhnout vaše osobní údaje, nebo na vás v budoucnu zkusí phishingové techniky.

6. Nevěřte všemu, co uvidíte na sociálních sítích

Už Tomáš Garrigue Masaryk říkával: „Nikdy nevěřte tomu, co uvidíte na internetu.“ Na internetu si každý může vymyslet, co chce. A může to vydávat za pravdu. Taková falešná zpráva se jmenuje hoax a jejich databázi najdete na webu hoax.cz. Denně však vzniká velké množství mystifikací, takže taková databáze nemůže být nikdy kompletní. Najdete v ní proto jen ty nejznámější hoaxy. To, že něco nenajdete na hoax.cz, ještě neznamená, že to není hoax. Na internetu platí snad ještě více než kde jinde: používejte hlavu a myslete.

7. Braňte se kyberšikaně

Kyberšikana, stejně jako šikana ve fyzickém světě, má mnoho podob. Tou nejčastější je, že agresor svou vyhlédnutou oběť ponižuje a zesměšňuje, oběť pak zažívá pocity vyčlenění z kolektivu. Další rozšířenou formou kyberšikany je kyberstalking. Stalking v překladu znamená pronásledování. Kyberstalker pak svou oběť pronásleduje v kyberprostoru a snaží se ji zbavit jejího soukromí. Často se může jednat o bývalého partnera, nicméně se stávají i případy, kdy je kyberstalkerem zcela neznámá osoba. Kybergrooming je pak velmi pokročilá forma šikany, kdy se agresor u své oběti snaží vyvolat důvěru a pocit bezpečí, ale zároveň se ji snaží izolovat od okolí, aby se na něm stala závislá.

Prvním krokem, jak se bránit kyberšikaně, je ukončit s agresorem komunikaci a zamezit jejímu pokračování. Na Facebooku můžete kohokoliv zablokovat, takže vás nebude moci kontaktovat. A dalším krokem je svěřit se. Nebuďte v tom sami, ale se svým problémem jděte za někým, komu důvěřujete – může jím být rodič či kamarád. V případě, že kyberšikana překročí únosnou míru, nestyďte se a obraťte se na policii.

8. Kontrolujte své děti, co dělají online

Internet je džungle plná nástrah a bojují s ní i dospělí. Nenechte proto své děti v tomto boji osamocené – kontrolujte, co dělají online. Ptejte se jich, jaké sociální sítě používají, zajímejte se o ně.