REPORTÁŽ: Jak probíhá aktivace optického internetu netbox

29/06/2022

Z pohledu běžného smrtelníka zázračná alchymie, pro aktivačního technika hračka. S kolegou Zdeňkem jsme se jedno červnové dopoledne vyrazili na vlastní oči podívat, jak probíhá zapojování optického internetu od netboxu. Aktivaci u zákazníka jsme pro tebe důkladně zdokumentovali…

„Dobrý den, tady netbox, jdu vám připojit ten internet,“ hlásí aktivátor Zdeněk do mikrofonu na zvoncích, když stojíme před panelovým domem v brněnské Bystrci.

Zdeněk i další aktivační technici netboxu den co den sedají do auta a vyráží za novými zákazníky, aby je připojili k optické síti netbox. Jak jsme se přesvědčili, práce jim jde pěkně od ruky!

Když nenastanou nečekané komplikace, během chvíle má zákazník internet zapojený a může si užívat stabilní a rychlé připojení.

Průběh aktivace internetu v různých domech se může v některých ohledech lišit. V naprostě většině případů ale probíhá tak, jak uvidíš na snímcích níže.

Příprava zařízení a nářadí

Cesta k úspěšnému zapojení internetu začíná na skladě v sídle netboxu. Tam Zdeněk do auta naloží router i další zařízení, která jsou pro aktivaci optického připojení potřebná. Zároveň si zkontroluje, jestli má připravené veškeré nářadí a nástroje.

Hned potom koukne na seznam aktivací pro daný den a rovnou vyráží k prvnímu zákazníkovi domů.

 

 

 

Práce v rozvodné skříni

Po příjezdu se Zdeněk přivítá se zákazníkem a řekne mu, jak bude aktivace probíhat, případně se doptá na důležité detaily. Pak už nic nebrání tomu, aby domácnost začal připojovat k internetu.

Jako první otevře rozvodnou skříň na chodbě a najde v ní síťový kabel, který k bytům vede ze switche umístěného v přízemí panelového domu. Pomocí tohoto kabelu z rozvodné skříně později připojí domácnost k internetu.

Poznámka: v novostavbách vypadá rozvod kabelů trochu jinak. Je realizován buď při výstavbě, nebo se protahuje ve zdech, takže kabel není vůbec vidět.

 

 

Zapojení kabelu do switche

Následně Zdeněk seběhne do suterénu domu, kde je – většinou za zamčenými dveřmi – ukrytý switch, neboli přepináč. Jedná se o velkou „krabici“, ze které vedou síťové kabely k jednotlivým bytům po celém domě.

Zdeněk musí po otevření switche najít mezi desítkami kabelů ten, který vede k aktuálně připojovanému bytu, a zastrčit jej do správného ethernetového konektoru.

 

 

 

Natažení kabelu do bytu

A co dál? Zdeněk se vrátí zpátky k zákazníkovi a kabel, který už je přes switch v suterénu připojený k optické síti, natáhne lištou nade dveřmi do bytu. A to buď přes elektrický rozvaděč, nebo průvrtem z chodby.

Způsob tažení kabelu přímo v domácnosti pak záleží z velké části na zákazníkovi. Je možné uchycení podél stěny pomocí sponek, ale také tažení pod kobercem nebo za skříněmi.

 

 

Zapojení a zprovoznění routeru

V této fázi už je téměř vyhráno: zákazník má internet natažený v bytě…teď ho jen zprovoznit!

Síťový kabel Zdeněk prodlouží k nejbližší elektrické zásuvce, případně k zásuvce, kde chce mít zákazník umístěný router. Následně Zdeněk router zapojí do elektřiny, připojí do něj síťový kabel a zařízení zprovozní tak, aby internet okamžitě fungoval.

A je to, hurá! Internet frčí jako o závod a zákazník si může užívat nesmírně vesmírné připojení od netboxu.

 

 

Na obrázku níže můžeš vidět, jak vypadá připojení routeru v případě, že je hned za dveřmi dostupná elektrická zásuvka.

 

 

Podpis smlouvy a úklid

Na závěr zbývá dořešit formality. Zdeněk zákazníkovi předloží k přečtení a podpisu smlouvu o poskytování internetu a vysvětlí mu, jak probíhá platba za připojení a na koho se obrátit v případě potíží. Je také prostor na zodpovězení jakýchkoliv otázek.

Ještě, než Zdeněk sedne do auta a odjede za dalším zákazníkem, uklidí veškerý nepořádek, který během práci vznikl.

 

 

Ve chvíli, kdy čteš tyto řádky, je nejspíš Zdeněk i další aktivační technici netboxu znovu v akci. Pokud si pořídíš naše optické připojení, přijedou také za tebou.