Nepál a Bhútán: Země nebetyčných hor
Nebetyčné však nejsou pouze hory, ale i úsilí o to, aby byli obyvatelé země šťastní. Tedy alespoň v Bhútánu. Přečti si rozhovor s cestovatelem, průvodcem, fotografem a publicistou Davidem Hainallem a přijď na jeho přednášku do netbox storu. Už ve čtvrtek 21. února!
V anotaci své přednášky uvádíš, že v Bhútánu namísto hrubého domácího produktu měří hrubé národní štěstí. Myslíš, že jsou zde lidé opravdu šťastnější?
Osobní štěstí je hodně subjektivní věc a těžko se nám, návštěvníkům, objektivně hodnotí. Každopádně se jeví usměvaví, vstřícní a v pohodě. Hrubé domácí štěstí se od HDP odlišuje hodnocením kolektivního štěstí jako vládního cíle. Král i vláda se aktivně snaží, aby se lidé cítili dobře.
Dnes je velmi populární být hygge, lykke a zkoumat, co stojí za tajemstvím nejšťastnějších lidí na světě. Co si myslíš, že je osvědčeným receptem na spokojený život právě Nepálců a Bhútánců?
U těchto národů mám pocit, že víc žijí přítomností. Neřeší minulost, vlastně ani budoucnost – umí se radovat z obyčejných věcí a drobných úspěchů. V poslední době do těchto zemí samozřejmě pronikají moderní technologie a obraz západního světa. Tím se postupně mění místní lidé.
Nepál a Bhútán jsou si geograficky i kulturně velmi blízké země. V čem mezi nimi podle tebe spočívá hlavní rozdíl?
Naprosto zásadní rozdíl je v moderní historii a úrovni vzdělanosti národa – zatímco Nepál je stále politicky i ekonomicky nestabilní, Bhútán zažívá období klidu a stability. Gramotnost v Nepálu je jen kolem 50 %. Bhútán investuje nemalé peníze do školství a vzdělanost mladé generace je na vzestupu.
Proč se do Bhútánu ročně dostane tak málo cestovatelů?
První turisté se do Bhútánu dostali teprve v roce 1974. I nadále si Bhútán uchovává omezenou dostupnost a ročně do své země pustí přibližně 50 000 turistů. Navíc denní poplatky jsou vysoké – pohybují se okolo 250 až 350 USD/den. Tato skutečnost může spoustu lidí odradit. Další omezení, s nimiž se musí turisté potýkat, je skutečnost, že cestu s přesně stanoveným itinerářem si musí objednat u místní cestovky. Individuální turistika je v Bhútánu nemožná.
Můžeš lidem, kteří by se sem rádi vydali, poradit, jak na to?
Jasně, vyrazit s CK Alpina. 😊
Na co všechno se mohou na tvé přednášce těšit?
Neskromně si myslím, že se mohou těšit na zajímavé fotky, celou řadu legend a mýtů, lidských příběhů, památek a trochu hor.
Věděl jsi, že podle bhútánské ústavy musí být minimálně 60 % rozlohy země zalesněno nebo že se v Bhútánu nachází dosud nezdolané nejvyšší hory světa? Ve čtvrtek 21. února přijď na fenomenální cestovatelský večer s Davidem Hainallem a dozvíš se o Nepálu a Bhútánu spoustu dalších zajímavostí.