Nedejte útočníkům šanci

09/05/2019
Délka čtení: 2 minuty

Přijde vám e-mail z vaší banky a chce ověřit vaše heslo, stačí kliknout na odkaz... Nebo vám přijde potvrzení o nákupu nových bot. Že jste si žádné boty nekoupili? No, tak to ještě můžete pomocí odkazu zrušit... Určitě to znáte, takových mailů vám přišlo milion.

Nikdy na nic neklikejte

Phishing, česky také rhybhaření, je souhrnné označení pro podvody na internetu. Podvodník se na vás nejčastěji snaží vydělat peníze nebo se snaží získat vaše přihlašovací údaje (aby na nich vydělal peníze). A snaží se to udělat tak, abyste mu je sami dali.

Jakmile na odkaz v e-mailu kliknete, internetový padouch vás dostane na svou stránku, kde z vás vytáhne vše, co potřebuje – přihlašovací údaje do internetového bankovnictví, váš e-mail, číslo vaší platební karty. Vše, na čem může vydělat na váš úkor.

Proto je základním pravidlem v boji proti rhybhářům: Nikdy na nic neklikejte. Přemýšlejte nad e-maily a weby, které po vás chtějí kliknutí na neznámý odkaz. Přemýšlejte i nad webovými stránkami, které po vás chtějí citlivé údaje, ať už je to vaše jméno, příjmení, adresa, e-mail nebo heslo. Určitě je rozumné je zadávat?

Kontrolujte adresu

Internetoví křiváci, kteří vás chtějí podvést, vás chtějí dostat na svou webovou stránku. Ta bude vypadat stejně jako stránka vaší banky nebo e-shopu. Ale vše, co do ní zadáte, pošlete rovnou křivákovi.

Proto vám prozradíme druhé pravidlo v boji proti rhybhářům: Kontrolujte adresu. Nechybí v ní nějaká tečka? Nevypadá ta adresa nějak nezvykle? wwwseznam.cz pravděpodobně nebude stejný web jako www.seznam.cz.

Kontrolujte také http:// a https:// na začátku adresy. I když si i útočník dokáže opatřit https://, například banky využívají kvalitnější certifikáty a vedle internetové adresy uvidíte i název banky. A to už se podvodníkům falšuje hůře.

 

Nikomu nevěřte

Na internetu je dobré přistupovat ke všemu se zdravou paranoiou. Takže třetí pravidlo v boji proti rhybhářům je: Nikdy nikomu nevěřte. Buďte ve střehu a přemýšlejte, zda se vás náhodou někdo nesnaží podvést.

Název rhybhaření není náhodný. Podvodník, tedy rhybhář, nahodí udičku podobně jako klasický rybář při chytání ryb. A čeká, kdo se chytne. Místo žížal své oběti chytá pomocí manipulací i neznalosti informačních technologií a počítačů. Proto nikdy nikomu na internetu nevěřte.