Vánoce už doslova buší na dveře, což znamená jediné: nastal nejvyšší čas pořídit dárky pro rodinu a kamarády. Letos lidé ještě víc než kdy jindy využívají k jejich nakupování internet, e-shopy už od listopadu praskají ve švech a mají co dělat, aby stíhaly objednávky odbavovat. Pokud také plánuješ kupovat dárky online, pamatuj na základní bezpečnostní zásady. Poradíme ti, jak vybrat e-shop, aby ses nespálil a nestal se obětí podvodu.
Většina z nás už považuje nakupování přes internet za samozřejmost. Přestože je rok od roku bezpečnější, i tak s sebou občas přináší rizika, kterým se vyplatí věnovat pozornost. Vánoční období v době koronaviru je totiž ideální příležitostí pro e-shopové podvodníky, kteří nemají čisté úmysly. Jak nepoctivého prodejce odhalit?
První dojem z e-shopu
Vypadá stránka internetového obchodu na první pohled podezřele? Tím pádem zpozorni. Nápadně jednoduché provedení, zmatečnost, málo informací nebo špatná grafická úprava mohou být prvotním signálem, že jsi zavítal do e-shopu, s nímž nemusí být vše v pořádku. Špatný první dojem automaticky neznamená, že jde o podvod, ale minimálně by tě měl podnítit k dalšímu prozkoumání daného obchodníka. Důvěřuj, ale prověřuj!
Reference nikdy nezklamou
Jeden z nejosvědčenějších způsobů, jak ověřit důvěryhodnost e-shopu. Reference od dosavadních zákazníků jsou k nezaplacení, protože právě ony prozradí o obchodu a jeho produktech nejvíc. U kvalitních e-shopů najdeš hodnocení zákazníků v diskusi přímo pod konkrétním zbožím, a pokud tam není, můžeš využít služeb některého ze srovnávačů (Zboží.cz, Heureka.cz a další). Když z referencí vyplývá výrazná nespokojenost lidí, nebo dokonce upozorňují na nekalé praktiky obchodníka, pak raději nakup dárky jinde. Nutnou podmínkou samozřejmě je, aby bylo hodnocení reálné a nejednalo se o smyšlené názory.
Neměla by chybět platba předem
Placení je nejrizikovějším momentem při nakupování přes internet, takže zjisti, jaké platební metody obchodník poskytuje. Většina e-shopů dnes běžně vybízí k zaslání peněz předem na účet nebo k platbě kartou online, na čemž není nic špatného. Měl bys mít každopádně na výběr i placení až při převzetí zásilky. Pokud internetový obchod tuto možnost v nabídce nemá, zase tím o kousek snižuje svou důvěryhodnost.
Když se rozhodneš zaplatit kartou, zkontroluj ještě, jestli e-shop využívá bezpečnou platební bránu. O tomto tématu jsme podrobně psali v tomto článku, najdeš v něm všechny detailní informace o placení přes internet.
Žádný kontakt a adresa? Tak rychle pryč
Tento bod si dobře zapamatuj, při určování důvěryhodnosti internetového obchodníka je klíčový. Zatímco první dojem, pochybné reference ani omezené platební metody hned nemusí značit podvodné jednání, to samé neplatí o kontaktech a dalších údajích týkajících se e-shopu. Jestli není nikde na webu uvedený telefon, e-mail a adresa sídla podnikatele, pak vezmi nohy na ramena a rychle z něj utíkej. Kontaktní formulář nestačí. Aby byl e-shop transparentní, měl by o sobě uvést co nejvíc informací.
Co asi mají na Facebooku
Každý dlouhodobě fungující e-shop má svou stránku na sociálních sítích, zejména na Facebooku. Pokud tuto síť používáš, mrkni na profil daného obchodu. Provozuje facebookovou stránku? A pokud ano, jak komunikuje se zákazníky? Je vstřícný, nebo nereaguje? A jak věrohodné jsou přidávané příspěvky? To všechno ti dá další drobné signály, jestli sis vybral internetový obchod na úrovni a zase o kousek snížiš riziko podvodu.
Kde zkontrolovat podezřelý e-shop |
---|
Budí v tobě internetový obchod pochyby a vykazuje několik podezřelých znaků, které uvádíme v tomto článku? Můžeš jej snadno prověřit, a to minimálně dvěma způsoby. Za prvé zavítej na stránky České obchodní inspekce, kde najdeš seznam rizikových e-shopů. Za druhé navštiv web Asociace pro elektronickou komerci (APEK), která e-shopům uděluje certifikát. Pokud jej obchod vlastní, tak máš jistotu, že jde o věrohodného prodejce. |
Dej si kapku obchodních podmínek
Jasně, nikdo je nemá rád a nikdo nechce ztrácet čas jejich čtením. Jenže v některých případech tě může návštěva sekce s obchodními podmínkami zachránit. Nemusíš je číst od první do poslední věty, ale najdi si aspoň základní informace o platbě, dopravě a právech zákazníka. Jestli narazíš na nezvyklé požadavky, které nejdou dohromady s běžnými obchodními praktikami, pak si dobře rozmysli, jestli v takovém e-shopu chceš utrácet své peníze.
Nízké ceny lákají
Ach ty slevy. Nezapomeň, že neznámý e-shop není to samé jako slevový leták ze supermarketu. Podezřele nízká cena bývá častým lákadlem do pasti, protože potenciálního zákazníka ještě víc podněcuje ke koupi. Ale neboj, u prověřených e-shopů jsou i výrazné slevy v pořádku.
Držíme palce, ať vybereš dárky, které udělají radost a ať nakoupíš jen u férových e-shopů.