Začátek nového akademického roku je za rohem, do univerzitních měst se tak ve velkém vrací studenti. Ti kromě klasických školních starostí řeší i dostupnost a rychlost internetu na studentských bytech. Čeká tě také bydlení s více lidmi a máš obavy z pomalého připojení? Pak se ti bude hodit několik užitečných rad.
Na typu připojení záleží
Alfou a omegou rychlosti internetu je typ připojení na tvém bytě. Je velký rozdíl, jestli využíváš bezdrátový internet s vyšším rizikem nestability a výpadků, nebo pevné připojení, například v podobě optické sítě.
Když se nově nastěhuješ, zjisti si, jaký typ připojení a od jakého poskytovatele majitel bytu dosud využíval. Pokud ti přijde, že rychlost a kvalita internetu neodpovídá počtu lidí v pronájmu a jejich požadavkům, vyhledej další možné alternativy připojení na tvé adrese. Následně možnosti zkonzultuj s majitelem i spolubydlícími. Možná najdete daleko lepší řešení, které navíc nemusí být drahé.
Čím víc lidí, tím vyšší rychlost
Jedna věc je typ připojení, druhá konkrétní tarif, který si u poskytovatele vybereš. I na něm hodně záleží.
Pokud bydlíš s jedním kamarádem nebo partnerem, pak si bohatě vystačíte s některou ze základních rychlostí. Problém nastává ve chvíli, kdy sdílíš domácnost s větším počtem lidí. Pro byt se sedmi obyvateli bude těžko dostačující internet o rychlosti pár megabit za sekundu (Mb/s). Nemluvě o tom, že většina studentů dnes používá i více zařízení najednou (notebook, mobil, tablet atd.)
Pokud si nevíš s výběrem tarifu rady, požádej o pomoc svého poskytovatele. Vsadíš-li na optický internet od netboxu, rádi ti se vším pomůžeme a doporučíme takový tarif, který v pohodě utáhne tebe i spolubydlící. Nejdřív ale zjisti, jestli je netbox internet na tvé adrese dostupný.
Rychlý router = rychlý internet
Už máš kvalitní připojení i správný tarif, ale ještě pořád není vyhráno. O rychlosti internetu na tvém bytě rozhoduje také typ routeru (směrovače).
Proč je důležité dát si i v tomto případě na volbě záležet, případně proč starší router vyměnit za nový? Když si vybereš nadupaný tarif (například 600 Mb/s), potřebuješ takový router, který zvládne vysokou rychlost zpracovat. V opačném případě ti internet pojede jen tak rychle, jakou zátěž zvládne tvé zařízení. Informace o výkonu směrovače najdeš mimo jiné na jeho originálním obalu.
Zakoupení nového routeru je většinou otázkou několika stovek korun, někteří poskytovatelé dokonce dlouhodobým zákazníkům starší zařízení vyměnují zadarmo. Aktivace nového zařízení je navíc úplná hračka.
Pozor na studenty odvedle
Všechno máš správně nastavené, se spolubydlícími poctivě platíte za rychlý internet a stejně se ti sekají hry nebo videa ve vysokém rozlišení? Pro jistotu mrkni, jestli je tvoje Wi-Fi zaheslovaná a jestli je heslo dostatečně silné. Není totiž vyloučené, že se na internet tvůj a tvých parťáků nevědomky připojují studenti z vedlejšího bytu.
Rozhodně nepoužívej jednoduché heslo typu “1234” nebo přednastavené zakódování “default” či “admin”.
Zkontroluj správné zapojení kabelů
Někdy může mít problém s pomalým, nebo dokonce nefungujícím internetem jednoduché řešení - zkontrolovat správné zapojení všech kabelů, především těch vedoucích z internetové zásuvky do routeru. Poměrně často se totiž stává, že někdo v bytě omylem zakopne o šňůry nebo s nimi jinak pohne a vůbec to nemusí zaznamenat.
Kromě síťových kabelů raději zkontroluj i napájecí šňůru k routeru.
Při technických potížích kontaktuj poskytovatele
Samozřejmě může nastat situace, kdy žádná rada nepomůže a ty ani tví spolubydlící si nebudete vědět se sekajícím internetem rady. V takovém případě neváhej a zavolej na zákaznickou linku svého poskytovatele.
Zázrak jménem resetovací tlačítko
Na závěr rada nad zlato: Když je nejhůř, zmáčkni resetovací tlačítko na routeru. Často to k vyřešení potíží stačí! :)