„Chytrá domácnost? Cože?“ ptáš se teď možná. Někomu může přijít, že je těch chytrých věcí kolem nás příliš. Pokud ale čteš o fenoménu tzv. smart home poprvé, pak zbystři a věz, že ti přinese spoustu zábavy, usnadní život a zvýší pohodlí napříč obydlím. Při budování chytrého domu nebo chytrého bytu se každopádně jen těžko obejdeš bez kvalitního internetu. Na něm stojí princip většiny inteligentních domácnosti.
Některé věci na světě by bez internetu nikdy nemohly fungovat, pořádná chytrá domácnost je jednou z nich. Topení s ní zatopí, jen když je to opravdu potřeba. Zářivka změní odstín podle denní doby a vchodové dveře se před spaním samy zamknou. To všechno a mnohé další inteligentní bydlení umožňuje.
Co je smart home
Nejprve krátké vysvětlení, co spadá a nespadá pod koncept chytré domácnosti. Panuje zjednodušená představa, že jako smart home prvek lze označit jakékoliv zařízení v bytě či domě, které ovládáme na dálku mobilem. Jenže ne všechna taková zařízení jsou opravdu smart home.
Smart home prvek (a celá inteligentní domácnost) by měl plnit několik funkcí najednou. Mezi ty základní se řadí úspora času a energie, dostatečné zabezpečení nebo schopnost komunikace s ostatními chytrými zařízeními. Žádoucí je také automatizované chování chytrých prvků, aby plnily svou úlohu, i když budeš dlouho mimo domov.
Jak chytrá domácnost funguje
Každý správný smart home běží díky tomu, že jsou mezi sebou chytrá zařízení propojena tak, aby spolu mohla komunikovat (předávat si informace). Jak asi správně tušíš, jejich propojení zajišťuje stabilní internetové připojení přes Wi-Fi. Někdy lze využít i technologii Bluetooth, ale pokud to s chytrou domácností myslíš vážně, Wi-Fi je nutným pomocníkem. Koordinaci chytrých prvků má na starost centrální zařízení, které – zjednodušeně řečeno – řídí fungování ostatních přístrojů a kontroluje, zda všechno běží podle původního nastavení vlastníka domácnosti.
Internet věcí |
---|
Už jsi někdy slyšel pojem internet věcí (anglicky Internet of Things)? Úzce totiž souvisí s chytrou domácností. Internet věcí je pojmenování pro síť jakýchokoliv zařízení, která v sobě mají zabudované technologie umožňující vzájemnou komunikaci a propojení těchto přístrojů. Na principu internetu věcí nefunguje jen inteligentní domácnosti, ale také chytrá energetika, vozidla nebo celá chytrá města. |
Propojení smart zařízení je důležité také pro automatizaci smart home, a to v době přítomnosti i nepřítomnosti člověka. Přístroj A předá přístroji B informaci o svém stavu, načež ji přístroj B vyhodnotí a přizpůsobí své další chování situaci. Díky tomu obyvatel bytu či domu nemusí nic dělat ručně a se založenýma rukama v klíně sleduje, jak všechno běží jako na drátkách.
Co si lze do chytré domácnosti pořídit
Se špetkou nadsázky řečeno: skoro všechno. Technologie jdou doslova každým dnem kupředu a firmy z oboru pravidelně přichází s novými produkty pro smart home. Je možné, že za pár let bude smart každá praktická věc, kterou máš doma.
Osvětlení
Začít se dá maličkostmi, například žárovkami a dalšími druhy osvětlení. Světla mohou měnit odstín a intenzitu podle denní doby nebo se ve vybraném čase rozsvítit jen v určitých místnostech a na určitou dobu. Snadno si díky nim vytvoříš scénické nastavení pro různé okamžiky – když pustíš večer telku, zapne se útulné světlo, na jídlo u stolu ti zase posvítí jasná bílá záře. To všechno bez námahy a jen díky původnímu nastavení smart home prvků.
Z drobnějších vychytávek se ještě k vyzkoušení nabízí třeba chytré zásuvky nebo vymakané meteostanice.
Vytápění
Tuto vychytávku oceníš hlavně v zimě. Termostat bude ovládat topení ve tvém obydlí tak, aby v něm vždy byla požadovaná teplota. V tomto případě nejde o převratnou novinku, ale v kombinaci s dalšími smart přístroji pozvedneš domácí vytápění na další úroveň.
Zabezpečení
Kamery, alarmy, moderní způsoby zamykání a jiné technologie, které se postarají o bezpečí tvého majetku. Velká část smart home prvků může sloužit i jako bezpečnostní pojistka, takže když se v domácnosti děje během nepřítomnosti majitele něco nekalého, ihned mu o tom přijde upozornění na mobil.
Elektrospotřebiče
Nebyla by to pořádná chytrá domácnost, kdyby si neuměla poradit s klasickými spotřebiči, jako je například trouba, pračka nebo myčka na nádobí. Do povědomí veřejnosti se dostávají také chytré ledničky, jejichž obsah si majítelé mohou prohlédnout i na dálku z telefonu. Ano, tohle už je v řadě domácností běžná záležitost.
Spousta jiných vymožeností
Je toho samozřejmě mnohem víc. Smart home prvky na zahradě, v koupelně nebo v pracovně s počítačem. Jestli tě chytrá domácnost nadchne, stačí se porozhlédnout a vyzkoušet jakoukoliv technologickou vymoženost.
Bezpečnostní rizika
U chytré domácnosti budeš nevýhody hledat jen těžko. Jedné zásadní věci ale přesto věnuj pozornost – dostatečnému zabezpečení. Zejména u velkých domů, které smart home využívají pro komplexní fungování celého objektu, hrozí napadení útočníkem. Zkrátka se může stát, že ti záškodník na dálku zablokuje všechna zařízení, a tím pádem ti doma nebude nic fungovat. Tomu se však dá správným zabezpečením předcházet.
Inteligentní domácnost vyžaduje pořádný internet
Na závěr důležitá připomínka, kterou jsme částečně nakousli už na začátku článku. Aby chytrá zařízení správně a rychle fungovala, potřebuješ co nejrychlejší Wi-Fi, a tedy i rychlé internetové připojení. Každý další prvek totiž zvýší zatížení sítě, takže čím vyšší rychlost internetu budeš mít, tím lépe. Zvlášť ti pomůže vysoká rychlost nahrávání (upload), která mimo jiné zajistí i plynulý přenos videa.
Vhodné řešení nabízí optický internet, který je rychlý, stabilní a při vyšším tarifu utáhne celý smart home.
Přejeme ti, aby sis s chytrou domácností užil co nejvíc zábavy a aby ti maximálně usnadnila život.