Když je řeč o internetové bezpečnosti, na cloudová úložiště si vzpomene málokdo. Přitom jde o prostředí, přes které se nezvaní hosté mohou dostat k datům každého, kdo tento typ služby využívá. Co udělat, abys u cloudu minimalizoval riziko a neměl špatné spaní z toho, že ti někdo odcizí citlivé soubory? Čti pozorně dál.
Cloudové úložiště není žhavá technologická novinka. Spousta z nás jej dennodenně používá, aniž bychom o tom věděli. A právě proto, že už se cloud stal u internetových uživatelů běžným nástrojem, je dobré jednou za čas zauvažovat nad jeho bezpečností.
Co je a jak funguje cloud
Cloud je zjednodušeně řečeno služba, která ti umožňuje ukládat soubory (dokumenty, fotografie, videa apod.) na virtuální úložiště, které bývá vzdálené i tisíce kilometrů od tebe. Místo, aby sis data nahrál na externí disk nebo flash disk a nosil je riskantně v pracovní tašce či školním batohu, nahraješ soubory na server některé z cloudových služeb.
Díky tomu získáš přístup ke svým datům 24 hodin denně a 7 dní v týdnu ze kteréhokoliv zařízení s přístupem na internet. Typickým příkladem využití je zálohování dat ze smartphonu – když například vyfotíš snímek, uloží se do pevného úložiště v mobilu, ale zároveň dojde k vytvoření jeho zálohy na cloudu.
Domácí cloudové úložiště? Raději vsaď na jistotu
Vytvořit si mimochodem můžeš i domácí cloud, na který budeš vzdáleně přistupovat. Vzhledem k bezpečnostním rizikům i komplikovanosti takového řešení je ale lepší využít některou z kvalitních cloudových služeb na trhu.
Mezi oblíbená a časem prověřená cloudová úložiště patří třeba Google Disk, iCloud od Applu nebo OneDrive od Microsoftu.
Je cloud bezpečný?
Při dodržení bezpečnostních zásad a použití vhodného poskytovatele cloudu ano. Dlouhodobé statistiky dokládají, že kvalitní cloudová úložiště jsou obecně stejně bezpečná jako hardwarová úložiště, často dokonce bezpečnější. Mimo jiné proto, že data nenosíš fyzicky s sebou, takže ti je nikdo nemůže “ukrást z kapsy”.
Ale tak jako jinde na internetu, i u cloudu platí, že záleží na míře dodržování bezpečnostních pravidel a hlavně na tom, kam konkrétně svá data ukládáš. Zatímco u pochybných a neznámých poskytovatelů cloudu hrozí odcizení dat hackerem, velká úložiště typu Google Disk a iCloud mají vysokou míru zabezpečení a nemusíš se s nimi strachovat.
6 tipů, jak být na cloudu v bezpečí
A teď to nejdůležitější: jak by ses měl chovat a co bys měl dělat pro maximální bezpečnost, pokud se rozhodneš používat (nebo už používáš) cloudové úložiště?
- Vyber si jako cloudové úložiště prověřenou a známou službu (Google Disk, OneDrive apod.). Ideálně takovou, která umožňuje dvoufaktorové ověření při přihlášení
- Měj minimálně nejdůležitější data uložená i někde jinde, například na dobře schovaném externím disku
- Pro přístup do cloudu si nastav co nejsilnější heslo – slabá hesla jsou nejčastějším důvodem, proč lidé o svá data přicházejí
- Do cloudové služby se nikdy nepřihlašuj na cizím zařízení
- Pokud data z cloudu s někým sdílíš, několikrát si ověř, že je opravdu sdílíš se správnou osobou
- Minimálně nejcitlivější soubory zašifruj. Poskytneš tak svým datům další úroveň ochrany
Pokud dodržíš nejdůležitější zásady, používání cloudového úložiště se nemusíš obávat. Vždy ale zůstaň ostražitý, a pokud zatím nemáš s cloudem zkušenosti, nech si klidně poradit od někoho zkušenějšího.