5 tipů, jak rozpoznat podvodné e-maily

20/07/2020
Délka čtení: 3 minuty

Určitě se ti to také stalo. Dostal jsi do e-mailu zprávu, jejíž autor vystupoval jménem banky nebo jiné známé společnosti a chtěl znát tvé osobní údaje, případně nabízel něco extrémně výhodného. Pravděpodobně šlo o podvod. Jak poznat falešný e-mail a nedostat se do problémů?

Existují jednoduché způsoby, jak zjistit, jestli tě odesílatel e-mailu nechce obrat o peníze nebo jinak zneužít lidské důvěřivosti. Většina podvodných mailů má totiž několik společných znaků.

Tady jsou. 

1. Podezřele výhodná nabídka

“Šance, kterou si nemůžeš nechat ujít! Klikni a vyhraj doživotní přísun peněz!” Pokud nějak takto vypadá e-mail, rychle zbystři a zprávu zavři.

Jakákoliv podezřele výhodná nabídka by měla být pro adresáta varovným signálem. Na internetu, stejně jako kdekoliv jinde, platí, že ti málokdo dá něco zadarmo. Takže na to pamatuj.

2. Nápaditá urgence

Nabídka v podvodných e-mailech bývá nejen podezřele výhodná, ale také urgentní. Odesílatel se tě snaží přimět k rychlému kliknutí na příslušný odkaz nebo k rychlému zadání údajů.

Může to vypadat třeba následovně: “Časově omezená možnost milionové výhry. Vyzvedni si ji, dokud je čas!”

Za takovým nebo podobným lákadlem se může schovávat jen snaha o zobrazení reklamního sdělení (viz článek Reklama na internetu), ale také třeba odkaz na zavirovaný web. A na ten se dostat určitě nechceš.

V rámci nátlaku podvodníci využívají i vyhrožování, abys uhradil určitou částku na uvedený účet. Na takovou výzvu v žádném případě nereaguj.

 

 

3. Bankovní a osobní údaje

Nikdo po tobě nemůže chtít přihlašovací údaje do internetového bankovnictví nebo PIN od platební karty. Dokonce ani tvá banka.

Co z toho plyne? Když odesílatel vyzývá k zadání bankovních údajů, stoprocentně jde o léčku.

To samé platí i pro tvé osobní údaje. Předávej je pouze osobám a společnostem, které znáš a u nichž víš, za jakým účelem takové údaje použijí.

4. Hodně špatná čeština

Spousta podvodných e-mailů pochází ze zahraniční, což se projevuje i na jejich jazykové úrovni. Špatně volená slova, bídná gramatika nebo nesmyslné fráze jsou ukázkovým příkladem snahy počeštit hromadný e-mail. Většinou za použití online překladače.

Když se ti čeština ve zprávě nezdá a zároveň odesílatele neznáš, velmi pravděpodobně jde o e-mail s černými úmysly.

5. Podezřelá adresa a doména

Hodně prozradí i samotná e-mailová adresa odesílatele. Zatímco jméno v hlavičce lze snadno zfalšovat (podvodník například vystupuje pod jménem “Ředitel netbox”, ač s firmou nemá nic společného), adresu změnit nelze.

Díky tomu snadno odhalíš, že je něco v nepořádku - pokud e-mailová adresa nebo doména (ta část za zavináčem) neodpovídá uvedenému jménu v hlavičce, dej si na takovou zprávu pozor.

Nepřehlédni ani malé chyby v doméně.

Podvodníci záměrně používají domény velmi podobné těm opravdovým. Například pravou doménu @netbox.cz upraví na @nettbox.cz, a pokud si nevšimneš písmena navíc, snadno nabudeš dojmu, že ti opravdu píše někdo z netboxu.

Zachovej chladnou hlavu

V e-mailu na tebe občas čekají nástrhy. Pokud ale zachováš chladnou hlavu a dodržíš většinu z výše zmíněných zásad, nemusíš mít obavy, že by ses dostal do potíží.