Možná tu situaci taky dobře znáš: hledáš, které internetové připojení a od kterého poskytovatele do bytu či domu pořídit, ale netušíš, podle čeho se rozhodnout. A pak najednou narazíš na důležité údaje o rychlosti downloadu a uploadu. Jenže co s nimi? Jaké musí mít hodnoty, aby internet fungoval jako na drátkách? A proč nehledět jen na download, ale chtít také kvalitní upload? Na to ti rádi odpovíme.
Co je download a upload
Pro začátek není na škodu objasnit, co to vlastně download a upload je. Snáze tak pochopíš, k čemu se jejich rychlosti využívají v praxi.
Download (česky stahování)
Jde o veškerá data, která při brouzdání internetem putují směrem k tobě. Dobrým příkladem je třeba sledování videí na YouTube, stahování jakéhokoliv obsahu do počítače nebo obyčejné načítání webových stránek. Download tak uspokojí většinu potřeb méně náročných uživatelů, právě proto se lidé při výběru připojení soustředí hlavně na něj.
Upload (česky nahrávání)
Jedná se pro změnu o všechna data, která posíláš ty směrem do internetu. Ať už nahráváš fotografie na sociální sítě, pořádáš videokonferenci či posíláš kamarádovi složku plnou velkých souborů, pokaždé má přenos dat na starost upload. Přesto, že je nahrávání v dnešním online světě stále důležitější, bývá neprávem opomíjené.
Vyvážené stahování a nahrávání
Jaká by tedy měla být rychlost downloadu a uploadu, abys mohl internet spokojeně používat a nedělal ti vrásky na čele při žádné činnosti? Odpověď zní jednoduše: co nejvyšší u nahrávání i stahování.
Může se totiž stát, že zvolíš připojení se závratným downloadem (například 1000 Mb/s), které však nabídne jen minimální upload (například 10 Mb/s). Ačkoliv budeš stahovat jako uragán, činnosti spojené s uploadem ti mohou dělat potíže.
Jaké jsou tedy konkrétní důvody, proč kromě downloadu řešit při pořizování internetu také upload?
1. Plynulé videohovory
Spousta z nás v současné době pracuje nebo se učí z domů a každý den pořádá videohovory s kolegy či spolužáky. Aby videokonference na tvé straně proběhla bez sekání a kostičkovaného obrazu, potřebuješ dostatečně rychlý upload. Jinak se může stát, že tě ostatní špatně uvidí a uslyší tvůj hlas přerušovaně, což není pro nikoho příjemné.
Změň si kdykoliv poměr rychlostí |
---|
Úplně nejlepší je, když používáš internet s vysokým downloadem i uploadem a poměr rychlostí si zároveň můžeš kdykoliv změnit (například rychlost 300/300 Mb/s zmeníš na 100/500 Mb/s). S připojením od netboxu máš tuto možnost u většiny tarifů. Když na nějaký čas potřebuješ zrychlit nahrávání na úkor stahování, snadno a sám tak učiníš v uživatelském kontu. |
2. Fotografie a videa na sociálních sítích
Rád s kamarády sdílíš hromady fotografií a videií přes sociální sítě? Tím pádem by tě měl upload zajímat. Čím vyšší budeš mít rychlost nahrávání, tím rychleji konkrétnímu člověku odešleš fotografie i dlouhá videa. Proč čekat dlouhé minuty, když stačí i pár vteřin a je hotovo.
3. Počítačové hry bez trápení
Pryč jsou doby, kdy pařmeni PC her řešili pouze kvalitní grafiku v počítači. K nejoblíbenějším herním titulům dnes patří ty, které se hrají online. A hádej, co potřebuješ, aby ti online hra stále nepadala a neměl jsi zkaženou zábavu? Správně, rychlý upload.
4. Ať je streamování pohoda
Přibývá uživatelů, kteří na různých platformách streamují a baví tak na dálku sledující buď svým vystoupením, nebo hraním počítačových her. U streamů platí to samé co u videokonferencí – pokud mají lidé na druhé straně hltat čistý obraz a kvalitní zvuk, měl bys mít dostatečně rychlý upload.
5. Nahrávání souborů jako po másle
Vysoká rychlost uploadu se ti bude hodit i při nahrávání jakýchkoliv velkých souborů na internet. Člověk někdy potřebuje odeslat větší objem dat e-mailem nebo nahrát na server složku o velikosti několika GB (gigabytů), aby si ji pak mohl stáhnout někdo jiný. S nízkým uploadem ti nahrávání souborů může trvat dlouhé minuty, v některých případech i hodiny.
Na závěr nezbývá než popřát, aby ti internet fungoval rychlostí blesku, ať se můžeš skvěle bavit u jakékoliv online činnosti.